SARCOPTOVÝ SVRAB U PSA

Sarcoptový svrab, prašivina, je vysoce kontagiózní onemocnění způsobené parazitem zvaným Sarcoptes scabiei. Samičky tohoto druhu vytváří chodbičky v kůži, kde kladou vajíčka. Zbytek vývoje parazita se odehrává již na povrchu těla.

Mezi typické klinické projevy patří intenzivní celotělový pruritus, svědění, v jehož důsledku dochází k různě intenzivním projevům na kůži, od zčervenání, po pustulky až silné krusty a exkoriace, alopecie. Může se objevit také krvácení. Onemocnění se manifestuje na mírně osrstěných místech těla, loket, podpaží, třísla, břicho a uši. V pokročilých stádiích onemocnění dochází k postižení celého povrchu těla.

Ne zřídka dochází k hubnutí postiženého zvířete, které vlivem parazita doslova trpí.

Léčba je dlouhodobá, ale zvíře lze vyléčit.

Je potřeba zvíře ostříhat a odstranit případné krusty pomocí speciální šampónů. Dále se provádí celotělové koupele ve speciálním přípravku, který má parazita usmrtit. Dále se aplikují na kůži přípravky spot on, který mají opět zabránit v návratu parazita či dokončit´jeho likvidaci. Doporučitelná je rovněž podpůrná terapie v podobě nenasycených mastných kyselin a jiných doplňků. Pokud se v domácnosti nachází další zvířata, je potřeba léčit i je.

Neodmyslitelnou součástí je také sanace kotce, pelechu a míst, kde se zvíře pohybuje. Parazit je náchylný k suchu, mrazu a teplu.

POZOR !!! Sarcoptový svrab je zoonotické onemocnění, tedy je přenosné na člověka !!! Pokud ale léčíme zvíře, dojde do cca 14 dní k samovyléčení i u lidí, protože lidé nejsou primárními hostiteli.

Vyrobeno s láskou. Tlapku na to!

Veterinární klinika LIFE | IČ 28610377