PSEUDOGRAVIDITA - FALEŠNÁ BŘEZOST

Pseudogravidita je stav, jehož vnější příznaky odpovídají opravdové březosti, ta ale chybí. Dochází k ní nejčastěji u fen, méně často u koček. Vznik falešné březosti je podmíněn vaječníky, proto se může vyskytnouti i u fen, které prodělaly hysterektomii - tedy odnětí dělohy.

PROJEVY
Feny jsou klidnější a mazlivější, může se zvětšovat objem dutiny břišní, natéká mléčná žláza, vytváří se sekret podobný mlezivu, staví si hnízdo pro mláďata, neustále přenášejí hračky. V tomto období jsou schopné přijímat a odkojit cizí štěňata.

CO S TÍM?
V případech mírné sekrece většinou postačí změna režimu a chování, tedy snížit krmnou dávku, zamezit většímu podávání bílkovin (jogurty, tvaroh apod.), omezení příjmu tekutin (zvážit dle počasí) a lokální ošetření mléčné lišty (zejména chlazení, resorpční masti). Nepodporovat fenu mazlením, tím ji jen ujišťujete, že její stav - tedy gravidita - je reálný.

V žádném případě obsah mléčné žlázy nevytlačujte, stimulujete tak další a větší tvorbu mléka. Manuální evakuace mléčného sekretu je indikována pouze v případě zánětlivého procesu, což posoudí veterinární lékař.

Při větší sekreci je nutno nasadit léky, které laktaci potlačují. V případě zánětu je fena kryta antibiotickou clonou.

PROGNÓZA
Pokud plánujete nakrytí feny, učiňte tak hned při dalším hárání (pokud se jedná minimálně o 2.-3. říji). V případě opakovaného výskytu je lepší zvážit ovariohysterektomii - kastraci jako prevenci před vznikem nádorů mléčné lišty. Je prokázáno, že u opakované pseudogravidity je riziko vzniku nádorového procesu větší.

Vyrobeno s láskou. Tlapku na to!

Veterinární klinika LIFE | IČ 28610377