POROD
Porod je přirozenou součástí života lidí i zvířat, avšak spousta z nás nikdy u porodu fenky či kočky nebyla, a tak se ho přirozeně obávají. Pokusíme se shrnout, co se bude dít a co si třeba nachystat.
Doba březosti u feny je různá, průměrně však 63 dní. Mnohdy nevíme, kdy přesně ke krytí došlo a pokud se fena překrývala, nevíme, který den zabřezla.
Tedy řekněme kolem 57. dne se začněme chystat. Nachystáme si místo/ pelech, kde bude fena rodit. Do něj umístěte ideálně absorbční podložky a třeba na ně deky, ať je to feně příjemné. Některé samice chtějí Vaši přítomnost, jiné porodí v noci bez Vás. U dlouhosrstých fen je praktické ovázat kořen ocasu, ať se chlupy při porodu nepletou. Vhodné je také tepelný komfort např. v podobě PET lahví naplněných teplou vodou.
12 - 36 hod před porodem poklesne teplota v konečníku, klidně i o 1,5 stupně (fyziologická je 37,5 - 39st.), fena je neklidná, zrychleně dýchá, často se olizuje, pochoduje). Poté začínají zpočátku nepravidelné a později pravidelné a intenzivnější stahy. Za stah se bere aktivní zapojení břišní stěny fenečky. Někdy dochází k povrchovým záškubům, které však nesouvisí s aktivním tlačením.
Po aktivních stazích dochází po čase k vypuzení prvního štěněte. Často bývá zabalené v porodních obalech. Klidně nechejte fenu, aby si poradila sama a štěně si sama ošetřila (překousne pupečník, olizuje a stimuluje štěně, sežere plodové obaly s placentou ). Pokud však neví, co s tím, je potřeba štěně opatrně vybavit z obalů, otřít a případně odsát z tlamičky přebytečnou plodovou vodu (gáza, dětská odsávačka). Někdy pomůže pevně štěně chytit a otočit ho hlavou dolů, aby mohla tekutina samovolně vytékat. Životaschopné štěně začne brzy kňučet. Poté je potřeba ošetřit pupečník. Musíme podvázat pupeční šňůru (např. bavlnka otřená desinfekcí), cca 1 cm od pupku, aby nevznikla kýla a placentu odstřihnout. Poté štěně vrátit feně, případně přiložit ke struku.
Postupně vychází štěňata a plodové obaly. Je dobré hlídat, zda vyšlo s každým štěnětem jeho lůžko (ať už s ním nebo po něm). Pokud víte, že fena bude rodit více štěňat, není vhodné, aby sežrala všechny plodové obaly, může jí z toho být později špatně.
Abyste zjistili kolik štěňat fena čeká, je vhodné udělat před porodem RTG, nejdříve však 45. den, kdy dochází k osifikaci koster u štěňátek. RTG vyšetření není vhodné u bázlivých fen, abychom při manipulaci neublížili fence ani štěňatům.
Mezi jednotlivými štěňaty může být i větší rozestup, ale pamatujte, že pokud fena intenzivně tlačí víc než 30 minut a nedojde k vypuzení štěněte, bude zřejmě někde problém - velké štěně, úzké porodní cesty, slabé porodní stahy...Dalším varovným příznakem je zelenavý výtok bez následného vypuzení štěněte. Mezi štěňaty by při viditelných kontrakcích neměl být interval delší než 2 hodiny. Doba porodu by měla maximálně trvat 24 hodin, u koček to může být déle, ty dokáží přerušit porod i na 12hod.
Při jakýchkoliv komplikacích je vhodné zavolat na veterinární kliniku a stav zkonzultovat. Tedy další pravidlo, mějte po ruce telefonní číslo na veterinu !
V průběhu porodu většinou fena nepřijímá krmivo ano vodu, ale i přesto je vhodné mít nachystanou vodu, případně vývar, či glukopur pro zvýšení energie.
Porod končí vytlačením poslední placenty a bývá to do 2-3 hodin od posledního štěněte.
Fena se pak o štěňata stará, olizuje je, přistrčí si je ke strukům a odpočívá. Někdy můžeme novorozencům pomoci a ke strukům je přiložit sami.
Poté nechejte fenu odpočinout a domluvte si návštěvu u veterináře ( při domluvě předejdete čekání v čekárně). Veterinární lékař zkontroluje matku i štěňata a vyloučí případné vývojové vady.
Vyrobeno s láskou. Tlapku na to!
Veterinární klinika LIFE | IČ 28610377