DEMODIKÓZA
Demodikóza u psa je onemocnění způsobené kožním parazitem Demodex canis, Demodex cati u koček. Je to poměrně časté onemocnění u krátkosrstých a brachycefalických plemen, zejména pak pinčů, dobrmanů, německých ovčáků či staffordshirských teriérů.
Demodex je běžným komenzálem kůže, pouze při narušení imunitního stavu pacienta dochází k jeho rozmnožení a typickým kožním projevům tohoto onemocnění. K přenosu dochází v raném věku, například při sání od feny.
KLINICKÉ PŘÍZNAKY
Základním projevem jsou nesvědivé alopecie (lysá místa) umístěné na hlavě (zejména nos, čelo a oční okolí). V případě generalizované demodikózy se lokalizace rozšiřuje i na záda a další části těla. K alopeciím se přidávají šupiny, zčervenání a pustulky vyplněné hnisavým obsahem. Někdy však může dojít k sekundární infekci a pak se tato místa stávají pruritická (svědivá).
DIAGNÓZA
Diagnóza se stanovuje na základě hlubokého kožního seškrabu a mikroskopie. Pozitivním nálezem je nález vývojových stádií samotného parazita. Nicméně negativní seškrab neznamená, že se nejedná o demodikózu. Někdy je potřeba udělat dermatohistopatologii, která demodikózu potvrdí.
TERAPIE
Lokalizovaná forma u štěňat často vymizí do 1,5 roku života. Léčba se skládá z koupelí a aplikace speciálních přípravků na kůži. Je potřeba mít na paměti, že léčba je dlouhodobá. V případě generalizované demodikózy a sekundární infekce se aplikují antibiotika. Generalizovaná demodikóza se může vracet.
Na fotkách vidíme pejska, kterému byla diagnostikována demodikóza až na základě dermatohistopatologie. Vidíme pacienta před i po léčbě.
Vyrobeno s láskou. Tlapku na to!
Veterinární klinika LIFE | IČ 28610377