UROLITIÁZA (MOČOVÉ KAMENY)

Urolithiasis je poměrně časté onemocnění zejména psů. Zvýšený výskyt zaznamenáváme zejména v zimním období - je to ale způsobené tím, že na sněhu je často krvavá moč zřetelnější a majiteli nebývá přehlédnuta.

Tvorba močových kamenů je podmíněna přesycením moči anorganickými složkami (soluty). Základem kamene je organická matrix, na kterou se v přesyceném roztoku (moči) nabalují anorganické součástky. Velikost kamene a jeho růst pak závisí na koncentraci solutů v moči.

Nejprve se v moči nachází krystaly, které ještě většinou nevyvolávají žádné klinické příznaky. Později se objevuje močový písek, který už může způsobovat podráždění sliznice a klinicky se projevuje jako krev v moči a diskomfort při močení. Tyto formy stále mohou projít močovou trubicí a odchází s močí z těla ven. Při větších velikostech již v těle kameny zůstávají a jsou zdrojem občasných či trvalých problémů. Mnohdy dochází k náhodnému nálezu kamene větších velikostí při vyšetřeních z jiných důvodů.

KLINICKÉ PŘÍZNAKY

Klinické projevy se různí dle lokalizace kamene (ledvina, močovod, močových měchýř či močová trubice), jeho velikosti a často i pohlaví. Zatímco ledvinné kameny se projevují celkovou bolestivostí dané oblasti, tlakovými změnami, infekcemi až selháním ledvin, močové kameny v močovém měchýři se nemusí projevit vůbec. Často však vyvolávají bolestivé močení, infekce dolního močového traktu či hematurii (krev v moči). Snížená nebo úplně vymizelá schopnost močit pak vzniká při ucpání celého lumen močové trubice, kdy se rozvíjí azotémie, která může opět vézt k poškození ledvin. Objevuje se zvracení, deprese, ataxie.

DIAGNÓZA

Diagnóza se stanovuje na základě anamnézy, klinického vyšetření - zejména palpačního a RTG či USG vyšetření. V závislosti na umístění urolitu a stavu pacienta rozhoduje veterinární lékař o terapii.

TERAPIE

V počátcích onemocnění může dojít díky volbě správné diety k rozpuštění krystalů. Jedná-li se zejména o malé krystaly nezpůsobující klinické obtíže a mladého pacienta.

V pokročilých stádiích je metodou volby chirurgické odstranění močového kamene. Vhodné je rovněž mineralogické vyšetření kamene na specializovaném pracovišti.

I po chirurgickém zákroku je potřeba počítat s nutností nasazení speciální diety. Odstranění kamene totiž neznamená, že se nemůže vytvořit opětovně další.

Se správnou volbou krmiva Vám jistě poradí veterinární lékař.

Vyrobeno s láskou. Tlapku na to!

Veterinární klinika LIFE | IČ 28610377