SPLENEKTOMIE

Splenektomií se označuje zákrok, kdy dochází z nejrůznějších příčin k chirurgickému odstranění sleziny. K nejčastějším příčinám patří trauma a následné krvácení ze sleziny, útvary (onkologická onemocnění či hematomy) nebo se slezina odstraňuje při jejím přetočení a zaškrcení vyživujících cév jako je tomu například u torze žaludku u velkých plemen. Infekční příčiny bývají méně časté, ale musí se s nimi počítat. Slezina může být postižena difúzně či pouze fokálně.

Pacient se po předoperačním vyšetření uvede do celkové anestezie (zpočátku injekčně, poté se po intubaci napojí na inhalační přístroj). Po přípravě operačního pole se provádí otevření dutiny břišní ve střední linii a po identifikaci daného problému se slezina po postupné ligaci vyživujících cév odstraní. Poté se provede revize, tedy prohlédnutí ostatních orgánů a standardní metodou se dutina břišní uzavře. Po celou dobu zákroku je pacient monitorován a napojen kromě narkotizačních plynů na kyslík. Rovnež infúzní terapie probíhá během i po zákroku. Během zákroku se o tepelný komfort pacienta stará vyhřívací poduška.

Po operaci je pacient dále monitorován na hospitalizaci a hlídá se u něj především hematokrit. Aplikují se analgetika a antibiotika.

K nejčastějším komplikacím patří krvácení, ale to nastává častěji u biopsií či u částečného odstranění sleziny. Proto se doporučuje odstranit slezinu celou - totální splenektomie.

Vyrobeno s láskou. Tlapku na to!

Veterinární klinika LIFE | IČ 28610377